BEZDRÁTOVÉ PŘIPOJENÍ (WI-FI)

Internet poskytovaný přes bezdrátové sítě už před časem dosáhl velmi vysokých kvalit. Dnes se výstavbou bezdrátových sítí zabývají profesionální firmy a dokáží přes ně poskytovat stabilní a velmi rychlé internetové připojení za velice příjemné ceny.

Vysílač bezdrátové sítě

V Českých Budějovicích už dávno není žádné místo, kde by nebylo možné připojit se na internet jednou z nejrozšířenějších technologií, tedy přes Wi-Fi nebo optiku. Kam ale nedosahuje výhodnější optická síť, tam bude určitě síť bezdrátová a ani ta zákazníka nezklame.

V Českých Budějovicích je běžné poskytovaná rychlost 30 a více Mbit/s.

Jak funguje Wi-Fi připojení k internetu

Wi-Fi – Wireless Ethernet Compatibility Aliance – (nebo také Wi-fi, WiFi, Wifi, wi-fi, wifi) je z odborného hlediska označení pro několik standardů IEEE 802.11, které popisují bezdrátovou komunikaci v počítačových sítích. Nejde tedy jenom o internet, ale také třeba o intranet – vnitřní domácí nebo podnikovou/firemní síť propojených počítačových zařízení (počítače, tiskárny apod.) V každém případě jde o přenos dat pomocí vlnění ve vzduchu, mluvíme proto o připojení bez kabelu, tedy bezdrátovém.

Na kratší vzdálenosti (v noteboocích, telefonech, tiskárnách) se používá frekvence vlnění přibližně 2,4 GHz, pro budování venkovních sítí na větší vzdálenosti frekvence kolem 5 GHz a pro ještě větší vzdálenosti a objemnější datové přenosy pásmo 10 GHz. (Jednotliví poskytovatelé internetu mohou samozřejmě používat ještě další frekvenční pásma.)

Bezdrátová síť pro připojení k internetu obsahuje vždy jeden nebo více přístupových bodů (AP – Access Point). Tyto přístupové body vysílají SSID identifikátor (Service Set Identifier), což je řetězec až 32 ASCII znaků, kterými se jednotlivé sítě rozlišují.

V praxi…

V praxi si klient na svém notebooku najde identifikátor své bezdrátové sítě vysílané domácím Wi-Fi routerem a připojí se ke své domácí síti. Jeho zařízení venku pro příjem signálu (anténa, parabola) o frekvenci 5 GHz se zase připojí k AP svého poskytovatele připojení. Tento přípojný bod má k dispozici seznam MAC adres klientů, kterým je dovoleno se připojit.

Připojení k internetu v rodinných domech

Rodinný dům je typickým představitelem místa, kde je bezdrátové Wi-Fi připojení tou nejlepší volbou už kvůli tomu, že optická síť většinou dostupná není a jiné způsoby připojení mají buď datové omezení (mobilní internet), nebo jsou drahé a pomalé (xDSL), nebo obojí dohromady (opět mobilní internet).

V praxi má tedy zákazník v rodinném domě na střeše přijímací anténu namířenou na nejbližší přístupový bod svého poskytovatele internetu. Z antény pak vede kabel k domácímu bezdrátovému routeru, odkud je kabelem připojen hlavní domácí počítač a bezdrátově se připojují další členové rodiny svým telefony, tablety a notebooky.

Připojení k internetu v bytových a panelových domech

V domě s více byty je situace podobná. Pokud na místo nevede optická síť, umístí se na střechu domu přijímací anténa s výkonem zaručujícím stabilní a rychlý internet všem obyvatelům. Od střešní antény pak vedou metalické kabely do jednotlivých bytů a jsou zapojeny buď přímo do počítače, nebo do již zmiňovaného domácího Wi-Fi routeru.

Podívejte se na seznam poskytovatelů internetu v Českých Budějovicích.